Harriet Beecher  Stowe

Harriet Beecher Stowe

Share on Facebook Share on Twitter

Harriet Beecher Stowe biyografisi

ABD'li kadın yazar Harriet Beecher Stowe (1811-1896) Tom Amca'nın Kulübesi (Uncle Tom's Cabin; or, Life Among the Lowly; 1852) adlı kölelik karşıtı romanıyla tanınır. Harriet Beecher Connecticut'ta, Litchfield'de doğdu. Babası bölgenin önde gelen din adamlarından biriydi. Öğrenimine Hartford'da başladı.
1832'de ailesinin Cincinnatti'ye yerleşmesi üzerine, kız kardeşinin orada açtığı okulda öğretmen olarak çalıştı. Okuldaki çalışmalarının yanı sıra yerel dergiler için öyküler yazıyordu. Köleliğin uygularımadığı bir bölge olan bu kentte kaçak kölelerle tanıştı. Onlardan Güney eyaletlerinde kölelerin insanlık dışı yaşam koşullarına ilişkin geniş bilgi edindi. 1836'da bir ilahiyat okulunda öğretmenlik yapan din adamı Calvin Ellis Stovve'la evlendi. O yıllarda kocasının da desteğiyle edebiyat çalışmalarını hızlarıdırdı.
1843'te ilk romanı The May-flower; or, Sketches of Scenes and Characters Among the Descendants of the Pügrims ("Mayflovver Gemisiyle Amerika'ya Gelenlerin Torunlarından Manzaralar") yayımlandı. 1850'de kocasının Bovvdoin College'a aTarım ası üzerine Maine yaletindeki.Brunswick'e yerleşti. O yıllarda yazmaya başladığı en önemli yapıtı Tom Amca'nın Kulübesi, 1851-52 yıllarında, Washington'da kölelik karşıtı bir gazete olan National Era'da tefrika edildi. Ülke çapında büyük bir ilgi gören bu yapıt iki cilt halinde yayımlandı.

Harriet Beecher Stowe Eserleri:
Bu yazarın eserleri bulunamadı